صنایع متقاضی کانوایر

از سیستم نوار نقاله یا کانوایر در بسیاری از صنایع به عنوان بخش کلیدی از تجهیزات جابجایی مکانیکی برای انتقال مواد خام، کالاها، محصولات و سایر مواد از یک مکان به مکان دیگر، معمولاً در همان منطقه یا ساختمان استفاده می‌شود. انواع کانوایر در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند که عبارتند از؛

کانوایر تسمه لاستیکی

با استفاده از موتورهای الکتریکی که با سرعت متغیر کار می‌کنند، تسمه نقاله احتمالاً محبوب‌ترین سیستم صنعتی برای انتقال مواد و کالاست. از آن‌ها در واحدهای بسته‌بندی استفاده می‌شود. یکی دیگر از کاربردهای آن در انبارهایی است که از نوار نقاله تسمه‌ای برای بارگیری محصولات به داخل یا از کامیون‌ها و سایر وسایل نقلیه حمل و نقل استفاده می‌شود.

نوار نقاله ارتعاشی

این سیستم‌ها براساس اصل ایجاد حرکات با استفاده از ارتعاشات ساخته شده‌اند. آن‌ها برای کاربردهای صنعتی شامل مواد رواناب مفید هستند. به عنوان مثال، مواد غذایی به صورت گرانول می‌توانند با استفاده از آن‌ها حمل شوند. مثال خوب دیگر، حمل و نقل موادی است که ماهیت آن‌ها بسیار گرم یا خورنده است. قطعات فلزی ریخته‌گری شده می‌توانند بلافاصله از این طریق حمل شوند. مواد شیمیایی و محصولات چوبی و همچنین محصولات معدنی را می‌توان با استفاده از سیستم‌های ارتعاشی به طور کارآمد حمل کرد.

نوار نقاله پنوماتیک

گروه دیگری از کانوایرها، سیستم‌های انتقال پنوماتیک است که از فشار هوا برای انتقال مواد استفاده می‌کنند. این سیستم‌ها در صنایع سرامیک برای تأمین گرانول، صنایع شیمیایی برای تغذیه میکسرها، صنایع غذایی برای حمل مواد پودر شده و شکر و برای کاربردهای دیگر در صنایع لاستیک، پلاستیک و سیمان استفاده می‌شوند.

نوار نقاله مارپیچی

نوار نقاله مارپیچی برای حمل مایعات و مواد به صورت گرانول استفاده می‌شود. تراشه‌های چوب و غلات دو نمونه قابل توجه از مواد منتقل شده با استفاده از آن‌ها هستند. با استفاده از این نوار نقاله‌ها می‌توان مواد مرطوب را نیز انتقال داد. این سیستم‌ها همچنین برای دستگاه‌های برف روب و سایر ماشین‌آلات استفاده می‌شوند.

سایر نوار نقاله‌ها

درست مثل تسمه نقاله، نوار نقاله‌های زنجیری نیز محبوب هستند. آن‌ها به طور گسترده‌ای در صنعت حمل و نقل برای انتقال ظروف بزرگ استفاده می‌شوند. از نوار نقاله‌های عمودی و سطلی برای جابجایی مواد در طول مسیرهای عمودی استفاده می‌شود. نوار نقاله غلتکی نیز برای انتقال مواد با سطح سخت کاربرد دارند.

هر یک از انواع نوار نقاله می‌توانند ویژگی‌های اضافی یا خاصی داشته باشد تا نیازهای بخش‌های مختلف صنعتی را تأمین کنند. صنایع به نوار نقاله‌ها نیاز دارند تا ضمن افزایش کارایی و کاهش هزینه، بهره‌ وری خود را افزایش دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *