کاربردهای منبع تحت فشار

منابع تحت فشار در واقع ظروفی هستند که برای نگه داشتن مایع یا گاز در فشار زیاد طراحی شده‌اند. چند نمونه از مخازن تحت فشار متداول شامل کپسول گاز خانگی، مخزن کمپرسور هوا و مخزن آب گرم است. در ادامه برخی از کاربردهای عمومی این مخازن تحت فشار برای اهداف صنعتی ذکر شده است:

مخازن ذخیره سازی: این متداول‌ترین کاربرد برای مخازن تحت فشار است. ذخیره مایعات یا گازهایی مانند فرآورده‌های نفتی، مواد شیمیایی یا حتی هوا یا آب در فشار بالا. همه مخازن ذخیره‌سازی ایجاد شده‌اند تا یک محصول خاص بتواند با خیال راحت ذخیره شود چرا که اگر در معرض عنصر دیگری یا هوای خارج از ظرف قرار گیرد، خطر انفجار یا آتش سوزی وجود خواهد داشت.

مبدل‌های حرارتی: مبدل‌های حرارتی یکی دیگر از مخازن تحت فشار بسیار رایج هستند. در برخی موارد گرما عامل زائدی است که باید از یک فرآیند صنعتی حذف شود یا برای امکان پذیر ساختن فرآیند شیمیایی مورد نیاز است. مبدل‌های حرارتی اجازه می‌دهند گرما از یک فرآیند خارج شده و در فرآیند دیگری استفاده شود.

مخازن فرآیند: مخزن فرآیندی مخزنی تحت فشار است که در آن فرایندی (مانند واکنش‌های شیمیایی) انجام می‌شود که منجر به تغییر اساسی در محتوای کلی آن مخزن تحت فشار می‌شود. این کار می‌تواند شامل فرایندهایی مانند ترکیب یک یا چند محصول با هم برای ایجاد یک محصول جدید، تجزیه یک محصول به یک یا چند محصول مختلف، حذف جنبه‌هایی از یک محصول موجود برای ایجاد محصول دیگری باشد.

تقطیر جزء به جزء: این نوعی مخزن برای جداسازی ترکیبات شیمیایی، با حرارت دادن تا زمان تبخیر یک بخش از ترکیب از طریق فرآیند تقطیر، استفاده می‌شود. این فرآیند برای مواد شیمیایی پیچیده یا مخلوط‌ها استفاده می‌شود زیرا عناصر مختلف درون مخلوط دارای نقطه جوش متفاوت هستند.

راکتورهای تحت فشار: راکتورهای تحت فشار واکنش‌های شیمیایی را تحت فشار انجام می‌دهند، زیرا می‌توانند واکنشی را انجام دهند که باید بالاتر از نقطه جوش مواد شیمیایی باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *